Intensywny rozwój motocyklizmu w Polsce następował w latach 20. oraz 30. XX wieku. Pomimo nielicznych obecnie informacji na ten temat staramy się spróbować odtworzyć atmosferę tamtych czasów. Fotografie z tego okresu są doskonałym oraz bezpośrednim łącznikiem z Polską z czasów II RP. Pomimo, że nie była ona tak dostępna jak dziś a wykonanie odbitek kosztowało znacznie więcej niż obecnie do współczesności zachowało się sporo fotografii z tamtego okresu.
Sport był wdzięcznym oraz często fotografowanym motywem stąd do dziś dotrwało wiele materiałów pokazującą rywalizację w wyścigach oraz rajdach.
Motocykle Ariel były konkurencyjne pod względem osiągów stąd na fotografiach przedstawionych jest wiele egzemplarzy głównie tzw. 'Czarnych Arieli', 'sloperów' oraz przedstawicieli serii Red Hunter. Bardzo ciekawa jest moda obowiązująca na trasach motocyklowych oraz ogromna różnorodność marek i modeli biorących udział w próbach sportowych.
Drugim bardzo popularnym motywem jest szeroko pojęta fotografia rodzinna bardzo często zawierająca datę oraz miejsce wykonania oraz osoby znajdujące się na zdjęciu.
Trzeci motyw stanowi fotografia z wycieczek motocyklowych organizowanych pokazująca realia obowiązujące na polskich drogach w okresie międzywojennym.
Grupa motocyklistów na Śląsku.
Na pierwszym planie Ariel 500 Model F z 1930 roku. Rejestracja motocykla wskazuje na województwo śląskie, tego typu tablice wydawane były w latach 1937-1939.
W tle najprawdopodobniej Ariel Model B z 1928 roku.
Manufaktura Blach Tłoczonych - dziękujemy za identyfikację.
Fotografia pochodzi z archiwum klubowego.
Fotografia przestawia rodzinę przy motocyklu Ariel Model F z 1930 roku na śląskich tablicach rejestracyjnych.
Większość prezentowanych przez nas archiwalnych fotografii przedstawia tzw. 'Czarne Ariele'. Czy ktoś z Was posiada fotografię z Czerwonymi Arielami na polskich tablicach rejestracyjnych? Pomimo, że posiadamy bardzo wiele materiałów z tamtego okresu nie mamy ani jednej fotografii, która mogła by udowodnić ich obecność na polskich drogach. Wszelkie informację prosimy kierować na:
info@ArielKlub.pl
Fotografia pochodzi z archiwum klubowego.
Mikołów ul. Rybnicka. Fotografia przedstawia rodzinę na motocyklu Ariel MF.
Wersja z 1932 roku z charakterystyczną tylko dla tego rocznika kierownicą (stosowaną w motocyklach od 350 do 600ccm) oraz hamulcami 6,5". W tej opcji (dwu wydechowa, górna 350-ka) zbudowano zaledwie 142 egzemplarze. Wg naszej wiedzy sprowadzono do Polski kilka motocykli w tej specyfikacji. Co najmniej dwa dotrwały do czasów obecnych.
Na drugim planie widoczny Polski Fiat 508 III Junak produkowany w latach 1936-1939.
Leon Tomaszkiewicz na motocyklu "Ariel" na Rynku Głównym w Krakowie.
W tle kamienica Pod Krukami (nr 25).
Fotografia przedstawia Ariel Model F z 1929 roku, pochodzi z Ilustrowanego Kuriera Codziennego z września 1929 roku.
źródło: www.nac.gov.pl
Poniżej prezentujemy zbiór fotografii pochodzący z gromadzonego latami archiwum klubowego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, z prasy motoryzacyjnej z lat 20/30. oraz z publikacji w sieci www.
Przy każdej fotografii zamieszczamy krótki opis wraz z podaniem źródła.
Jeżeli chciałbyś zaprezentować posiadane przez siebie materiały zapraszamy do kontaktu na:
info@ArielKlub.pl
Fotografia przedstawia Ariel Model E (500 OHV) z 1928 roku. Została zamieszczona na łamach Ilustrowanego Tygodnika Samochód z 29 VI 1930 roku i opatrzona opisem :
"Ciekawą fotografję nadesłał nam p. Marjan Tracki z Koryt. Widzimy całą rodzinę, złożoną z pięciu osób, na motocyklu Ariel, który przy takiem obciążeniu z łatwością i na krótkiej przestrzeni osiągnał szybkość 50 klm na godzinę."
Rejestracje z ówczesnego województwa poznańskiego. Uwagę zwraca opcjonalne, oświetlenie elektryczne.
Początki polskiego żużla. 31 V 1931r. - jedne z pierwszych zawodów na torze w Mysłowicach.
Na fotografii grupa biorących udział w zawodach zawodników. Siedzą na motocyklach od lewej reprezentanci poznańskiej Unii: Michał Nagengast, Ildefons Czerniak, Alfred Weyl i Śledziński (kolejność do weryfikacji).
Fotografia przedstawia Ariel LG z 1930 w wersji fabrycznie przystosowanej do zawodów. Na obudowie pompy oleju widoczny napis SPECIAL.
Uwagę zwraca podwyższony w stosunku do oryginału błotnik przedni. Drugi od lewej motocykl mało znanej w Polsce marki Calthorpe.
źródło: www.nac.gov.pl
"Śpiewaczki Urszula Kowalska (za kierownicą) i Nina Wilińska podczas przejażdżki motorem Ariel".
Fotografia przedstawia motocykl Ariel Model B (550 SV) z 1929 roku na poznańskich tablicach rejestracyjnych.
Uwagę zwraca zastosowanie zarówno elektrycznego jak i pneumatycznego sygnału dźwiękowego.
Fotografia została wykonana w roku 1932.
źródło: www.nac.gov.pl
Fotografia przestawia rodzinę przy motocyklu Ariel Model F z 1930 roku na śląskich tablicach rejestracyjnych.
Większość prezentowanych przez nas archiwalnych fotografii przedstawia tzw. Czarne Ariele. Czy ktoś z Was posiada fotografię z Czerwonymi Arielami na polskich tablicach rejestracyjnych?
Pomimo, że posiadamy bardzo wiele materiałów z tamtego okresu nie mamy ani jednej fotografii, która mogła by udowodnić ich obecność na polskich drogach.
Fotografia pochodzi z archiwum klubowego.
III bieg motocyklowy „Szlakiem Kadrówki”. Fotografia przestawia uczestników wyścigu i ich motocykle przed startem. Rok 1936 lub 1937.
Na pierwszym planie przedstawiciel ery tzw. Czerwonych Arieli. Niestety ciężko jest określić dokładny model. Najpewniej jest to górnozaworowy VG 500 OHV de luxe.
Uwagę zwraca chromowany fragment przedniej piasty hamulcowej dostępny w tym modelu za dopłatą (standard w Red Hunter).
Motocykle na rejestracjach z ówczesnego województwa kieleckiego.
źródło: www.nac.gov.pl
© Copyright ArielKlub.pl
© Copyright ArielKlub.pl
Spis
Ariel w Polsce
Fotografia