Fotografia

Ariel w Polsce

Spis

Facebook

© Copyright ArielKlub.pl

© Copyright ArielKlub.pl

30 czerwca 2019

Fotografia       przedstawia      Ariel        Model   F rok produkcji 1929, pochodzi z Ilustrowanego Kuriera Codziennego z września 1929 roku. 

W tle kamienica Pod Krukami (nr 25). 

źródło: www.nac.gov.pl

Polish Tourist Trophy - górski wyścig motocyklowy uznany przez Międzynarodową Federację Klubów Motocyklowych w Londynie.
Do zawodów stanęło około 80 zawodników reprezentujących Polskę, Czechosłowację, Włochy, Austrię i Węgry. Maszyny podzielono na cztery kategorię: do 250 ccm, do 350 ccm, do 500 ccm i powyżej 500 ccm. Start znajdował się w Wiśle i biegł przez Kubalonkę z powrotem do Wisły obejmując w najwyższej kategorii 216 km a w najniższej 144 km.
Wśród zawodników nie zabrakło asów, dobrze znanych na torach zagranicznych. Wymienić tu należy przede wszystkim Schneeweissa (Austria), Sandri'ego (Włochy), Runtscha (Austria), Gayera (Austria), Gębalę (Polska), i Nagengassta (Polska). Niestety nasi zawodnicy nie odegrali większej roli. Publiczności zebrało się tysiące. Stała ona zwartą masą wzdłuż drogi i z biciem serca obserwowała emocjonujące wyścigi. Z piekielnym hukiem wyjących motorów, gnali zawodnicy po wspaniałej szosie, wspinali się po krętych serpentynach Kubalonki - mijali zielone lasy, aby znowu wpaść na prostą we Wiśle i obok trybun rozpoczynać nowe okrążenie.
Pogoda sprzyjała. Największą ilość nagród zdobyli Austryiacy, a wśród nich Runtsch, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii 500 ccm.